10 ماده غذایی برتر برای کاهش فشار خون

فشار خون بالا یا بیماری فشار خون یک وضعیت پزشکی می باشد که فشار خون شریانی افزایش می یابد.

دلایل آن می تواند استرس زیاد، مصرف زیاد نمک، دیابت و غیره باشد.  احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی مانند سکته های قلبی، نارسایی قلبی، اختلالات کلیوی، حمله قلبی و غیره با داشتن فشار خون بالا افزایش می باید.

در زیر لیستی از 10 ماده غذایی آورده شده است که می تواند به پایین آوردن فشار خون کمک کند :

اسفناج : حاوی منیزیم ، فولات، آهن، ویتامین C و بسیار سالم برای بدن شما است. حتی اگر شما آن را دوست ندارید، حتما این سبزی غنی از مواد مقوی را در رژیم غذایی خود قرار دهید چرا که شامل عناصر کلیدی می باشد.

موز : سرشار از پتاسیم است که شاید مهم ترین ماده مقوی برای کاهش فشار خون بالا باشد. مصرف یک موز در روز از فشار خون بالا جلوگیری می کند و شما را از سلامتی خوب مطمئن میسازد.

کیوی : اخیرا، کیوی برای نبرد با فشار خون بالا تجویز می شود. غنی از پتاسیم و ویتامین C می باشد و به کاهش فشار خون کمک می کند. کیوی ها همچنین سرشار از یک آنتی اکسیدان به نام لوتئین می باشند و تصور می شود که، ممکن است به مبارزه با این بیماری کمک کند.

 شیر کم چرب : به راحتی در دسترس می باشد و بخشی از مصرف روزانه است. حاوی مقدار زیادی کلسیم و ویتامین D می باشد و این دو ماده مقوی برای پایین آوردن فشار خون با یکدیگر هم تیم می شوند.

سیر : یک میخک سیر شگفتی می سازد. دارای خواص متعددی است که به جلوگیری از لخته شدن و ضخیم شدن رگ های خونی کمک می کند. همچنین، به راحتی می تواند با خسارات ناشی از فشار خون بالا مبارزه کند.

لوبیا : لوبیا قرمز ، خالخال، لیما و لوبیا سیاه، بعضی از انواع لوبیا می باشند که بهتر است در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانید. لوبیاها هم در منیزیم و هم در پتاسیم غنی می باشند و قادر به کاهش فشار خون بالا می باشند.

کلم بروکلی : تراوش با پتاسیم و نیز حاوی کروم است که علیه بیماری های قلبی عروقی مبارزه می کند. قند خون و سطح انسولین را کنترل می کند.

کرفس : حاوی یک عنصر به نام phthalide  می باشد که عضلات عروق را استراحت می دهد و به جریان صاف و روان خون کمک می کند. علاوه بر این ، کرفس دارای یک اثر بسیار آرام بخش است و به شدت برای کساتی که مستعد ابتلا به استرس هستند توصیه می شود.

گوجه فرنگی : حاوی لیکوپن آنتی اکسیدانی است که به کاهش قابل توجه فشار خون بالا شناخته شده است. همچنین، گوجه فرنگی غنی از کلسیم ، پتاسیم ، ویتامین های A ، C و E  می باشد که تمام مواد مقوی ضروری مورد نیاز برای جلوگیری از این مشکل هستند.

سایر : به غیر از نه ماده غذایی ذکر شده در بالا، تخم آفتابگردان، روغن زیتون، آوکادو، پاپایا، شکلات تیره و آب میوه های مختلف در آوردن فشار خون به حالت عادی مفید هستند.  خوردن سبزیجات و میوه های غنی از پتاسیم و کلسیم بهتر است. مصرف نمک (که حاوی سدیم می باشد) را باید به حداقل رساند. از خوردن چیزهای سرخ شده اجتناب کنید.

MensXP.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *